Hlavní stránka Pro motoristy Proč používat aditiva

Aditivum do nafty: Proč ho používat?

Výsledky kontrol čerpacích stanic prováděné Českou obchodní inspekcí ukazují, že množství závadné motorové nafty trvale klesá, ale zjištěné nedostatky jsou zpravidla závažné. Nafta na českých čerpacích stanicích až na výjimky splňuje jakostní normy. Na některé vozy může však negativně působit i nafta, které odpovídá normám. Odborníci pro tyto případy doporučují pro vylepšení vlastností nafty používat aditiva. V tomto článku vám zodpovíme, co to aditiva jsou a proč je vhodné je používat.

Jak je to s kvalitou nafty?

Jak již bylo uvedeno výše, přidávání aditiv je vhodné pro zlepšení vlastností nafty – ať již kvalitní od prověřených prodejců či nakoupené za „podezřele“ výhodné ceny. Platné normy, které upravují kvalitu nafty, nebyly dlouho aktualizovány a nedostačují nárokům nových technických zařízení – například nízká mazivost nafty ohrožuje systém vstřikování Common rail. Prodejci se snaží držet nízké ceny a mnoho jich proto dodržuje pouze povinná kritéria jakosti. Kvalita paliv se často pohybuje na spodní hranici, kterou určují normy.

Přepravou, skladováním či nevhodnou manipulací se mohou zhoršit vlastnosti nafty – zvýší se pěnivost, do paliva se dostane voda nebo jiné nežádoucí složky atd.

Vlastnosti nafty navíc zhoršuje biosložka, která se přidává do většiny paliv. Při skladování delším než tři měsíce biosložka zhoršuje vlastnosti paliva a ohrožuje váš vůz.

Především:

  • způsobuje nadměrnou tvorbu úsad v nádržích
  • zmenšuje provozuschopnost vozu v zimě tím, že snižuje bod filtrovatelnosti paliva
  • parafíny mohou způsobit ucpávání palivového filtru

Vzhledem k těmto okolnostem doporučujeme do nafty přidávat aditiva nebo tankovat naftu aditivovanou již při výrobě. Ta však bývá dražší. Zároveň nevíte, v jakých množstvích jsou do ní aditiva přidávána a zda dostatečně ochrání motor vašeho vozu.

SUPER DIESEL ADITIV – spolehlivá ochrana motoru

Aditiva do nafty značky VIF – SUPER DIESEL ADITIV zimní a letní – jsou směsi solventní nafty, ropných extraktů a derivátů uhlovodíku vytvořené tak, aby zlepšily vlastnosti motorové nafty a prodloužily životnost motoru a palivového systému. Zároveň zkvalitňují jízdní vlastnosti vozu, zvyšují provozuschopnost v každém ročním období, snižují spotřebu paliva a zvyšují šetrnost vašeho vozu k životnímu prostředí.

Někteří řidiči považují aditiva za zbytečná, protože si všimli pouze rozdílu v nižší hlučnosti motoru. U některých aditiv to může být skutečně i jediný efekt, ovšem aditivum SUPER DIESEL ADITIV působí především pod kapotou, kde kompletně chrání motor a palivový systém vašeho vozu:

  1. Zvyšuje cetanové číslo nafty o 4 až 5 jednotek. Cetanové číslo nafty udává kvalitu spalování motorové nafty. Čím je cetanové číslo vyšší, tím je spalování nafty efektivnější, motor lépe startuje, má vyšší výkon a snižuje spotřebu. Při lepším spalování navíc automobil produkuje méně škodlivých zplodin.
  2. Má detergentní účinky. Aditivum obsahuje detergent, který čistí vstřikovací systém motoru od starých usazenin a zabraňuje vzniku nových.
  3. Potlačuje pěnivost nafty, čímž usnadňuje tankování.
  4. Zvyšuje mazivost paliva. Tím předchází ohrožení vstřikovacího zařízení především u novějších vozů.
  5. Usazování vlhkosti a tvorba vody v nádrži může mít za následek vznik koroze. Aditivum brání vzniku a rozšiřování koroze.
  6. Depresant v zimním aditivu zlepšuje filtrovatelnost nafty a snižuje teplotu, v níž tuhne nafta a zvyšuje provozní pohotovost vozu.

Doporučujeme vám přidávat do nafty při tankování multifunkční aditivum SUPER DIESEL ADITIV, které bylo opakovaně nezávislými testy vyhlášeno za nejlepší aditivum na trhu. SUPER DIESEL ADITIV chrání váš vůz před škodlivými vlivy nekvalitní nafty. Vlastnosti kvalitní nafty pak ještě více zlepšuje.